Ovocno-zeleninový detox

Každý z nás mívá dny oslav, svátků, kdy si dopřejeme sladkosti, tučnější pokrmy, alkohol…Po těchto dnech můžeme být unavení, někdy oteklí. Je to důsledek nerovnováhy v těle. Při této nerovnováze se v těle zadržuje kalná (odpadní) voda. Zde je jednoduchý návod, jak se opět rychle dostat do kondice.

Ovocno – zeleninový den

Během dne sníst 2,5kg ovoce a zeleniny dohromady (ne banány,avokádo, kukuřice, hrášek, brambory a další škrobnatá zelenina)

Ovoce jíst pouze do 15hod, pak již jen zelenina.

Nepoužívat sůl, olej, cukr – lze pouze bylinky,koření a místo soli např. Ume ocet

Lze i tepelná úprava – např. jablečný kompot, zeleninová polévka s bylinkami

Pitný režim minimálně 2l voda nejlépe převařená (i s citr.šťávou)nebo bylinkový čaj (ne ovocné, černé, zelené, kávu, alkohol…)

V případě krize (např. křeč žaludku..) sníst v 18hod 1 vařený brambor

 

Příklad:

Snídaně:

Teplý jablečný kompot z jablek – pokrájená jablka přelijeme vroucí vodou, přidáme, hřebíček, celou skořici a 2plátky čerstvého zázvoru a povaříme do měkka.

+ převařená voda s citrónem

Svačina:

Ovoce

+ bylinkový čaj a během dopoledne popíjení i převařené vody

Oběd:

Možnosti:

  1. Teplý ovocný kompot podobně upravený jako u snídaně – např. hruškový, ananasový…
  2. Teplá zeleninová polévka:
  3. Např. Špenátová – listový špenát a cibuli přelijeme vroucí vodou, přidáme medvědí česnek nebo jiné bylinky, můžeme dochutit Ume octem a rozmixujeme. Do polévky lze nakrájet nebo nastrouhat ještě čerstvou zeleninu.

+ ovoce a převařená voda nebo bylinkový čaj

Svačina 15-16hod:

Pokrájená zelenina

+ převařená voda nebo bylinkový čaj

Večeře:

Možnosti:

  1. Teplá zeleninová polévka – např. dýňová – dýni přelijeme vroucí vodou, přidáme koření nebo bylinky (např. zázvor, chilli, kari…), lze dochutit Ume octem a rozmixovat. Opět je dobré nakrájet nebo nastrouhat jinou zeleninu.
  2. Zeleninové hranolky – pokrájenou zeleninu na hranolky vložíme do trouby na pečící papír, posypeme bylinkami a upečeme. (Dobré jsou např. celerové, mrkvové, pokrájená cuketa…)

+ převařená voda nebo bylinkový čaj

 

Cílem tohoto režimu je odvod odpadních látek z těla a nastolit rovnováhu kyselin a zásad. Jde především o harmonizaci ledvin a jater.